czwartek, 10 stycznia 2013

Dieta, nie taka tania sprawa.


Każda, cokolwiek trenująca osoba mająca "głowę na karku" zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest dieta. Wielu zgodzi się ze mną, że jest to równie ważny element rozwoju, co trening sam w sobie. Dieta może być przenośnią dla redukcji (zrzucaniu zbędnej tkanki tłuszczowej), tak zwanej masówki (nabieraniu wagi) bądź też najzwyczajniej do zdrowego trybu żywieniowego. Istnieją różne przekonania, począwszy od wegan, wegetarian, po odchudzanie się i rekonwalescencję po dłuższym niebycie. Pomimo obszerności tematyki zaznaczę tylko, że uszanować trzeba wszystkich. Wytrwanie w swoich przekonaniach czy założeniach nie jest czymś łatwym. 

Z góry dodam, że nie jestem ekspertem, technikiem żywienia czy lekarzem. Pragnę skupić się na drugorzędnym problemie związanym z dietą. Pomijając oczywiście lenistwo i brak motywacji. Załóżmy jednak, że posiedliśmy jedno i drugie, co dalej? Poszperałem w internecie, okiełznałem kalkulator, przejrzałem statystyki i otrzymałem wielkie nic. Nic, co by mnie satysfakcjonowało. Zajrzałem do lodówki, pogrzebałem w portfelu, ale ostatecznie i tak postanowiłem oprzeć temat o 'gotowca'. Pierwsza z brzegu dieta nastawiona na przyrost masy:
Posiłek 1:
- Mleko 2% - 400 g
- Płatki kukurydziane - 100g
Posiłek 2: 
- Chleb razowy - 100g
- Tuńczyk - 70g
- Margaryna roślinna - 10g
Posiłek 3:
- Chleb razowy 100 g
- Szynka z piersi z kurczaka 50 g
- Margaryna roślinna 10 g
Posiłek 4: 
- Ryż biały - 150g
- Pierś z kurczaka gotowana - 100g
- Oliwa z oliwek - 14g
Posiłek po treningowy 5: 
- Carbo - 60g
- Tuńczyk w wodzie - 70g
Posiłek 6: 
- Makaron 100g
- Ser biały 100g
- Oliwa z oliwek 10g 

Białko: 133,51g
Tłuszcze: 79,68g
Węglowodany: 461,71g
Kalorie: 3017,76kcal

W gwoli ścisłości, CARBO są to odżywki, będące suplementem diety, zawierające węglowodany (głównie w formie glukozy), które uzupełniają energię po treningu ;) Takie cudeńko to koszt rzędu 30zł/1kg.

W powyżej rozpisanym planie żywieniowym trudno dopatrzeć się skazy, przede wszystkim dlatego, że jest skierowany do osób rozpoczynających przygodę z dietą. Wróćmy jednak do zagadnienia naszej problematyki. Otóż ile to będzie miesięcznie kosztować? Właśnie w tej chwili u wielu osób rozpocząłby się szereg reakcji powodujących demotywację, a ostatecznie utratę chęci.
Po moich skomplikowanych obliczeniach, wyliczeniu Całek, spierwiastkowaniu i wyliczeniu delty okazało się, że miesięczny koszt wyżywienia to 377,14zł. Mój specyficzny humor na początku powinien ostudzić fakt, że powyższa kwota nakarmi tylko jedną osobę. Kłaniam się nisko dla osób zaawansowanych stażem, których budżet obniża się o 900zł z każdym miesiącem, z tego właśnie powodu. :)

Teraz czas na drobną dywagację. Średnia pensja w kraju wynosi 3641zł brutto, daje nam to, przy dobrych wiatrach mniej więcej 3200zł. Odliczając opłaty związane z mieszkaniem i wszystkim co z nim związane, samochodem i drobnymi głupotami, kwota jaka pozostaje na jedzenie jest w miarę przyjemna. Niemniej należy zaznaczyć, że na utrzymaniu może być większa rodzina. Wówczas trzeba uważać z wydatkami.
Nie jest tak różowo w przypadku płacy z rodowodem "minimalna krajowa". Około 1500zł brutto przekłada się na około 1100zł netto. W momencie, gdy w domostwie jest tylko jeden żywiciel, a pijawek więcej niż jedna, odczuwamy drobne trudności :) Nie zapominajmy, że karnet na przeciętnej siłowni to ~50zł/miesiąc.

Reasumując. Zdrowe życie tanie nie jest. Otoczenie, w tym kraj, raczej nie wspiera obywateli. Inwestowanie w zdrowie oraz siebie pod względem fizycznym nie jest w Polsce popularne.
Powodzenia, wytrwałości i pieniędzy życzę wszystkim, którzy jednak zdecydowali się. Pozdrawiam!


1 komentarz:

  1. Dziękuję za miły komentarz:)
    Poruszyłeś tutaj bardzo ważny temat. Sama dobrze wiem, że zrobienie zdrowej sałatki jest droższe niż przykładowa mała pizza czy zapiekanka, albo inne cholerstwo z mikrofali. Fajnie by było, gdyby się to zmieniło:)

    OdpowiedzUsuń